Nieuws - 16th november 2022
Tags:

De elfde verjaardag van parkrun Zuid-Afrika!

Melkbosstrand

Afgelopen weekend vierde parkrun Zuid-Afrika haar elfde verjaardag, en wat een geweldige elf jaar was het! Om dat te vieren blikt Bruce Fordyce, president van parkrun Zuid-Afrika, terug op hoe het allemaal begon en wat we bereikt hebben.

 

Ik meen me te herinneren dat het een dag in december was een aantal jaar geleden dat ik toevallig een berichtje op social media zag van een parkrun in Huddersfield in het Verenigd Koninkrijk, wat me eraan deed denken hoe bijzonder onze Zuid-Afrikaanse parkruns zijn.

 

In het bericht waar ik toevallig tegenaan liep, stond het volgende:

 

“Kom op mensen, het is een perfecte dag om parkrun te doen: de zon schijnt, het is maar drie graden, het ijzelt niet en een van onze vrijwilligers denkt een das te hebben gezien!”

 

Het was de dag dat we Nkomazi parkrun lanceerden. Nkomazi is een sloppenwijk niet ver van de stad Komatipoort, dicht bij de grens met Mozambique en het beroemde Kruger National Park. I kon het niet laten en dus antwoordde ik:

 

“Kom op mensen, het is een hete en vochtige dag in Nkomazi. De zon brandt fel, het is maar 35°C en er is een geweldige parkrun-route door de suikerriet velden. Helaas is de start wat vertraagd omdat een aantal van onze vrijwilligers niet voorbij de vijf leeuwen konden die op de weg lagen bij Lower Sabie!”

 

Ik wil duidelijk maken dat de leeuwen niet op de route van Nkomazi parkrun lagen (als dat wel het geval was geweest hadden we misschien een heel interessant antwoord van het Global Risk Assessment Team gehad!). De slapende leeuwen zorgden ervoor dat een aantal vrijwilligers die vanuit hun accommodatie in het National Park naar parkrun probeerden te komen, vertraagd was. Dat verbluffende bericht zette me aan het denken dat Zuid-Afrika daadwerkelijk unieke en geweldige parkruns heeft.

 

Villiersdorp

 

De fauna in Zuid-Afrika is kenmerkend bij zo veel van onze parkruns: giraffes zijn er regelmatig te zien, vooral bij Umfolozi parkrun, zebras heb je bij verschillende van onze parkruns terwijl andere antilopen zoals de springbok, impala, blesbok en gnoe bij veel van onze parkruns te zien zijn. Pelikanen, walvissen en dolfijnen worden regelmatig gezien bij onze parkruns langs de kust. De jaarlijkse sardine run langs de kust van KwaZulu Natal, waar we enkele parkruns hebben, is een spectaculair gezicht; donkere wolken van miljarden aan kuitschietende scholen van sardines die migreren, gevolgd door duikende Jan van Genten en sternen en opgejaagd door haaien, dolfijnen en andere roofvissen (North Beach, Blue Lagoon, Durban Point, Amanzimtoti, Uvongo).

 

Als je een vogelspotter bent, dan bieden onze parkruns een rijke variëteit aan vogels.

 

En ja, we hebben reptielen, inclusief slangen, maar gelukkig zien we die laatste eigenlijk nooit.

 

Er wordt wel eens gezegd dat Zuid-Afrika “een wereld binnen één land” is en dat kun je nergens beter zien dan in de grote verschillen in omgeving waar onze parkruns gehouden worden. Van de woestijn (Aggeneys en Springbok parkrun) tot de bergen (Clarens, Harrismith en Cannibals Cave), sloppenwijken (Mofolo Park, Bridgetown), stranden (Big Bay, Stilbaai, Melkbosstrand), wijngaarden en tuinen (Roses, Franschhoek), de Grote Vijf wildreservaten (Hoedspruit, Klipspringer) en ook de stadscentra (Greenpoint, Century City), Zuid-Afrika´s parkruns zijn net zo divers als onze mensen.

 

ZA_ANNIVERSARY_MODIMOLLE_2

 

Sterkfontein parkrun ligt naast de fossielrijke grotten waar een aantal van de allereerste menselijke fossielen zijn ontdekt. Onze verst weggelegen parkruns zijn in Namibië, in de verste hoeken van de uitgestrekte Karoo halfwoestijn (Loxton parkrun) en in Eswatini.

 

Maar het zijn onze mensen die de Zuid-Afrikaanse parkruns zo uniek, vriendelijk en gastvrij maken. Cannibal´s Cave is een geweldige Zulu parkrun. Rondebult, Tsakane Wetlands, Mitchells Plain, Bridgetown, Kwanele, Mapetla en Mofolo zijn parkruns in sloppenwijken die hun eigen speciale energie hebben. De warm up met muziek en dans bij Rondebult parkrun is een speciaal onderdeel van die parkrun. Dat geldt ook voor het enthousiasme van de vele vrijwilligers bij Port Alfred parkrun die van het lokale bejaardenhuis komen en die een geweldige gemeenschapszin laten zien elke zaterdagmorgen.

 

Heidedal

 

Tot slot is het aantal mensen dat meedoet aan parkrun de beste illustratie hoe Zuid-Afrikanen parkrun hebben omarmd sinds het elf jaar geleden begon bij Delta parkrun. Van 26 deelnemers bij Delta parkrun tot meer dan 2.000 bij andere parkruns. Jawel, ons deelnamerecord is meer dan 2.500 bij North Beach parkrun een aantal jaren geleden.

 

Maar waar we het allertrotst op zijn, zijn de grote aantallen wandelaars bij parkrun in Zuid-Afrika. Je bent meer dan welkom om bij onze parkruns te wandelen, je wordt er niet belachelijk gemaakt en je zult je tijd en resultaat krijgen voor het afleggen van de hele route. We zijn er trots op dat onze gemiddelde parkrun tijd meer dan 42 minuten is. Het langzaamste gemiddelde in de parkrun-wereld.

 

Drumblade

 

De huidige familie van parkruns mag dan nog zo rijk zijn, we zijn er ons van bewust dat dat pas het topje van de ijsberg is. Er is een enorme diversiteit aan parkruns te ontdekken en een grote diversiteit aan gemeenschappen die parkrun nog moeten leren kennen. En natuurlijk wacht het hele Afrikaanse continent…

 

Afgelopen zaterdag was het de elfde verjaardag van Delta parkrun, waar het allemaal begon in Zuid-Afrika! En we zijn enorm verheugd dat we dit kunnen vieren terwijl we doorgaan met het opstarten van meer parkruns in andere gemeenschappen in Zuid-Afrika.

 

Bruce Fordyce

Deel met je vrienden:

Aylesbury-190823-9900000000079e3c

De beste tips voor een persoonlijk record

We weten allemaal dat het bij parkrun vooral draait om meedoen, gemeenschap, gezellig samen buiten zijn en misschien een kopje koffie drinken na afloop. Maar soms wil je een persoonlijk record (PR) lopen!   Langeafstandsloper en Australische parkrunner Steve Moneghetti geeft je een aantal goede tips om jezelf de beste kans te geven om een…

HEADER

Foto-overzicht van Nederland: 23 september

Nat was het afgelopen weekend in het hele land… maar dat weerhield bijna 1000 parkrunners niet om de regen te trotseren op zaterdagochtend… en uiteraard de 164 vrijwilligers die meehielpen bij onze evenementen afgelopen weekend.   Bekijk de onderstaande foto’s!     Allemaal gezellig bij elkaar: de parkrunners en de vrijwilligers deze week bij Kralingse…